Kalsická masáž

Je základom všetkých masáží. Je ideálna na celkovú relaxáciu svalstva. Aktivuje krvný a lymfatický obeh, ktorý následne zlepšuje okysličenie organizmu a odliv škodlivých látok z tela.

Masáž je holistickou terapiou. Jej efekt je viditeľný nielen na tele ale poskytuje  aj psychickú  relaxáciu a doslova  očistu duše od každodenného stresu a množstva povinností západného štýlu  života.

Efekt masáže je podmienený nielen typmi hmatov, ale taktiež ich postupnosťou, rýchlosťou a hĺbkou. Nech sa apklikuje akýkoľvek typ masáže, treba dodržať pravidlo, že čím je masáž dlhšia, tým je jemnejšia a čím je kratšia, tým by mala ísť viac do hĺbky. Rýchla masáž dodáva energiu, pomalá zasa upokojí. Každému vyhovuje iný stupeň tlaku, preto sa treba prispôsobiť. Masáž by nikdy nemala spôsobovať bolesť.

Masáž je najúčinnejšia v uvoľnenej atmosfére, v teplej a tichej miestnosti, vhodná je tichá relaxačná hudba. Aby bola masírovaná osoba naozaj v pohode a teple, prikrývajú sa osuškou tie časti tela, ktoré práve nie sú masírované. Masírovanie zvyšuje cirkuláciu krvi a lymfy, čím podporuje krvný obeh a odstraňovanie toxických látok. Práve priamy mechanický efekt rytmického stláčania a kombinácií hmatov dramaticky rozprúdi krv v unavených a oslabených tkanivách. Teplo,  ktoré  vzniká trením rozširuje kapiláry a ešte viac zvýrazní prekrvenie tkanív.

K ďalšiemu zvýšeniu prekrvenia docháda reflexne dráždením receptorov dostredivých nervov. Práve pri masáži dochádza aj k vzdialenému vyplavovaniu neurotransmiterov a lokálnych hormónov, ako napríklad endorfinov, pričom tieto pôsobia analgeticky a ukľudňujúco. Lokálnou zmenou svalového napätia dochádza k povoleniu svalov, uvoľnujú sa stuhnuté kĺby a utišuje sa bolesť, dochádza tak k celkovému pocitu uvoľnenia a dobrej pohody.

Masážam sa traba vyhnúť, ak:

  • máte horúčku
  • ste prednedávnom prekonali operáciu, nie je vhodná masáž v mieste zákroku ani v jeho okolí
  • ste krátko po jedle alebo po požití alkoholu v ten istý deň
  • máte pomliaždené alebo zapálené miesta, tie sa nesmú masírovať – na zadnú stranu kolien alebo na kosti nie je vhodné vyvíjať tlak
  • sa liečite na nejaké ochorenie alebo ak trpíte nevysvetlenými bolesťami, opuchmi alebo iným ochorením

Počas tehotenstva alebo pri jeho plánovaní je možné používať iba veľmi jemný tlak, nikdy sa nesmie masírovať podbruško a spodná časť chrbta. Vždy sa poraďte so svojím gynekológom.